Skip to main content

Loading

 
   زمان مطالعه: 5 دقیقه

بورس در اکثر کشورها به عنوان یکی از بازارهای مالی مهم و تخصصی به شمار می‌رود اما در ایران به دلیل کم بودن آگاهی عمومی و دانش تخصصی در این حوزه، ورود به بورس ایران برای افراد تصمیمی استرس زاست زیرا که زیان هایی که متوجه افراد می‌شود بعضا بیشتر از فواید آن است و گاها افراد به دلیل این عدم آگاهی دچار ضررهای مالی قابل توجه و سرسام آوری می‌شوند.

برای کسانی که علاقه‌مندند در این بازار فعالیت کنند، آگاهی درست و داشتن اطلاعات کافی درباره قوانین و فرآیندهای مربوطه ضروری است از جمله اصطلاحات فنی، محاسباتی و عمومی از ملزومات فعالیت در بورس به شمار می‌آید. در این پست به ۸ نکته کلیدی برای ورود به بورس ایران خواهیم پرداخت.

8 نکته کلیدی برای ورود به بورس ایران

هدف از سرمایه گذاری

خیلی از افراد صرفا برای کسب درآمد در زمان کوتاه وارد بورس می‌شوند! اما شما مخاطب آگاه قبل از وارد شدن به بورس ابتدا باید هدفتان را از ورود به بورس ایران بدانید. می‌خواهید با توجه به رویه تورم، ارزش پولتان کم نشود؟ می‌خواهید سرمایه گذاری مطمئن داشته باشید؟ می‌خواهید ریسک کنید و سریع به نتیجه برسید؟ می‌خواهید پولتان در گردش باشد تا کمکی به اقتصاد کشورتان کنید؟ هدف مالی کوتاه مدت دارید یا اینکه هدف های مالی شما میان مدت و بلند مدت است؟ می‌خواهید به رشد اقتصادی و تولیدی کشور کمک کنید؟

شفافیت و دادن پاسخ صادقانه به هرکدام از این سوالات می‌تواند در گرفتن تصمیم مناسب تعیین کننده باشد تا نهایتا منجر به نتیجه گیری نهایی برای ورود به بورس یا عدم ورود به بورس شود.

انتخاب بازار مالی و مقایسه بین این بازارها

حالا که هدف گذاری مالی تان مشخص شد، مرحله بعد دیدن پتانسیل های واقعی بازارهای مالی است. پس واقع بینانه به هرکدام از این بازارهای مالی توجه کرده و آنها را بررسی کنید تا ببینید نهایتا کدام بازار مالی می‌تواند شما را به هدف های مالی تان برساند. مقایسه بین این بازارهای مالی و معایب و مزایای آنها می‌تواند کمک کند تا بتوانید راحت تر انتخاب کنید.

پس اگر تحت تاثیر تبلیغات یا شبکه های اجتماعی می‌خواهید وارد بورس شوید، پیشنهاد می‌کنیم بیشتر تحقیق کنید زیرا که بورس کت جادویی برای رساندن شما به ثروت در زمان کوتاه نیست بلکه مانند دیگر بازارهای مالی دارای ریسک های خاص خود است که فاکتورهای سیاسی زیادی نیز در آن دخیل هستند.

مقالات و منابع مختلف معتقدند که بهتر است ۱۰ الی ۲۰ درصد از دارایی‌های خالص‌تان را سرمایه‌گذاری کنید. البته این میزان معمولا به عوامل مختلفی مانند ریسک پذیری، هدف‌های سرمایه‌گذاری، زمان بندی، شرایط اقتصادی و تجربه سرمایه‌گذار نیز بستگی دارد.

منبع: (۲۰۲۱, April 23) ?How much of your savings should be invested

انواع بازارها در بورس

برای اینکه بدانید کدام بازار بورس برای شما مناسب است باید دقیق تر شده و در این مرحله با توجه به میزان سرمایه و هدف مالی مدنظرتان فعالیت در یکی از بازارهای نقدی، آتی، تبعی، بازار بدهی، بازار ETF ، بازار اختیار، بازار اول فرابورس، بازار دوم فرابورس، بازار سوم فرابورس (بازار عرضه) و یا بازار پایه فرابورس را شروع کنید.

برای اینکه بیشتر در مورد طبقه بندی بازارهای مالی در بورس ایران بدانید به پستی که قبلا در این باره منتشر کرده ایم مراجعه کنید تا در مورد هر کدام از این بازارهای مالی اطلاعات بیشتری بدست آورید.

آشنایی با قوانین و مقررات

آشنایی حداقلی با قوانین و مقررات مرتبط با بازار سرمایه ایران از جمله قوانین بورس اوراق بهادار تهران، قانون تجارت الکترونیک و قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار ضروری است. مطالعه قوانین خرید و فروش سهام، محدودیت‌ها، نوسانات مجاز قیمت‌ها و تکالیف و حقوق سرمایه‌گذار به شما در حفظ حقوق و پروتفولیوتان کمک خواهد کرد.

در نظر داشته باشید بهترین منبع برای مطالعه قوانین بورس اوراق بهادر مراجعه به وب سایت کدال است. بعد از ورود به سایت، اسکرول کرده و از قسمت پیوندهای داخلی می‌توانید به فایل های قوانین و مقررات دست پیدا کنید.

آشنایی با قوانین و مقررات بازار بورس ایرانآشنایی با اصطلاحات کاربردی و سواد پایه بورسی

داشتن اطلاعات پایه و کافی در مورد مفاهیم و انواع اصطلاح رایج در بورس برای تمام فعالان بورسی چه مبتدی و چه پیشرفته الزامی است. داشتن سواد پایه بورسی به شما کمک می‌کند تا گول اطلاعات و داده های غلط و فریب کارانه ای که برخی سودجویان از طریق وب یا شبکه های اجتماعی منتشر می‌کنند را نخورید.

همچنین اگر در طول سرمایه گذاری تمایل به انتخاب یک شرکت یا فرد برای دریافت مشاوره تخصصی را داشتید، با داشتن این اطلاعات پایه بهتر می‌توانید با مشاور خود ارتباط برقرار کرده و راه حل های مطرح شده توسط آنها را پردازش کنید.

آشنایی با شاخص‌ها و بازدهی

در بورس ایران، شاخص کل و شاخص صنعت برای پیگیری عملکرد بازار استفاده می‌شود. آشنایی با این شاخص‌ها و روند بازدهی آنها می‌تواند به شما کمک کند تا الگوهای بازار را درک کنید و تصمیمات بهتری در خصوص سرمایه‌گذاری‌های خود بگیرید.

تحلیل بازار و نوسانات

مفهوم تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بورس را بشناسید. تحلیل تکنیکال براساس نمودارهای قیمت و حجم سابقه معامله سهام و الگوهایی که در آن‌ها ظاهر می‌شود، صورت می‌گیرد اما در تحلیل بنیادی ارزیابی براساس عوامل اقتصادی، مالی و صنعتی در تعیین قیمت سهام صورت می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی ما ثبت نام کنید.

ریسک و مدیریت سرمایه

بررسی و درک ریسک‌های موجود در بازار سرمایه ایران از جمله ریسک قیمت، ریسک مالی و ریسک نرخ بهره بسیار مهم است. برنامه‌ریزی مناسب برای مدیریت سرمایه و تنوع سرمایه‌گذاری می‌تواند به شما در کاهش تاثیرات ناخواسته رویدادهای بازار کمک کند. برای اینکه ریسک سبد خود را کاهش دهید به کانال karoacademy365@ در اینستاگرام مراجعه کرده و کلمه VIP را در دایرکت برایمان ارسال کنید تا شما را در چیدن یک سبد حرفه ای و سود ده همراهی کنیم.

تماس با متخصصان و مشاوران بورس ایران ۳۶۵

ورود به بورس ایران نیازمند آگاهی و آمادگی است. تسلط بر اصول و اطلاعات کلیدی مرتبط با بازار سرمایه، نقش مهمی در موفقیت شما دارد. توجه به ریسک‌ها و استفاده از تحلیل‌های صحیح می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری‌های خرید و فروش مناسب کمک کند. پیش از ورود به بازار سرمایه ایران بهتر است با مشاوران مالی و حقوقی بورس ایران ۳۶۵ مشورت کنید تا دچار ضرر و زیان نشوید.